یادداشتی در مورد استخدامهای غیرقانونی در استان

>

بسمه تعالی

استان کهگیلویه و بویراحمد از جمله استانهایی است که با وجود قابلیت های زیاد متاسفانه در عمده شاخص های توسعه در رده های آخر کشور قرار گرفته و این جایگاه به هیچ وجه شایسته این استان غنی و مردم شریف آن نیست.

سوای منابع خدادادی از جمله ی مهمترین پتانسیل های استان چهارفصل، جوانان تحصیل کرده و غالبا بی کار است. 

در این شرایط مساله ای که دامن گیر این قشر شده و بر معضلات آنها افزوده است، بحث استخدام های بی ضابطه و غیرقانونی است که این روزها نقل محافل سیاسی، اجتماعی و رسانه ای استان است.

مسئولین استانی دولت تدبیر و امید در این خصوص بایستی به گونه ای عمل کنند که عدالت به معنای واقعی کلمه رعایت شود تا جوانان بیکاری که از مراکز قدرت به دور اند قربانی این بی کسی نشده و جز درد بیکاری، غصه ی مضاعف بی عدالتی، نداشتن ارتباط و رانت را نخورند. 

بهتر است مسئولین تدبیری بیندیشند تا مسائل سیاسی و وابستگی های قومی و قبیله ای کمترین تاثیر را بر روی مساله استخدام ها داشته باشد و در واقع ضوابط را بر روابط ترجیح دهند.

وارد کردن خارج از قواعد و فله ای نیروی انسانی به دستگاه ها  که گاها برای پرداخت حقوق ایشان نیز مشکلات و محدودیت های مالی وجود دارد، نه تنها هنر نیست بلکه کارایی سازمان را نیز تا حدود زیادی کاهش می دهد.

بلعکس، هنر مدیریت این است که از پتانسیل های بالقوه متعدد و مغفول مانده استان در راستای اشتغال زایی استفاده کرد و با نگاهی توسعه محور و اتخاذ سیاستهای اقتصادی مناسب از منابع خام و داریی های استان به سود جوانان تحصیلکرده و بی کار بهره جست.
آیا رواست در شرایطی که دلواپسان از هر فرصتی برای تخریب و مخدوش جلوه دادن چهره، سیاست ها و عملکرد دولت تدبیر و امید استفاده می کنند و بی رحمانه بر دستاورد های غیر قابل انکار دولت یازدهم می تازند با روی دادن چنین اتفاق های ناپسندی بهانه برای تهاجم بیشتر به آنها داده شده و اصطلاحا آب به آسیاب آنها ریخته شود؟

آیا بهتر نیست نمایندگان دولت در استان با چاره اندیشی و تدبیر، از تهدید پیش آمده فرصت بسازند و مانع سیبل قرار گرفتن دولت شوند؟

علاوه بر این وجود و بروز مسایلی از این دست خصوصا در استان محروم کهگیلویه و بویراحمد، سبب بدبینی مردم نسبت به دولت محترم شده و زحمات دولت را در حوزه های مختلف زیر سوال برده و تلاش های دولتمردان را عملا بی فایده جلوه می دهد.

در این شرایط جا دارد که استاندار محترم به عنوان شخص اول اجرایی و نماینده ارشد دولت در استان به صورت مستقیم به مساله ورود کند، به پالایش مدیران ناکارآمد بپردازد و با ساماندهی اوضاع جلوی چنین موارد هزینه زا و غیرضروری را که جز آسیب به دولت و نامیدی و نارضایتی مردم ثمری ندارند بگیرد تا خدایی نکرده عواقب کج سلیقگی و بی قانونی هایی از این دست که یقینا مورد نکوهش دولت مکرم قرار دارد به پای دولت و مسئولین نظام نوشته نشده و دامن گیر آنها نشود.

اگر دلسوز کشور و انقلاب هستیم باید طوری عمل کنیم که نور امید در دل مردم بویژه جوانان روشن شود تا خدایی ناکرده زحمات خویش را بی فایده و عبث ندانند.

انشاالله

محمد بهرامی
آذرماه ۹۵

برو بالا